Hachiko

Hachiko, Ha, Haśko, Hasiok, Pipi Skarpeta, Siurak, Pisior…

 

Troszkę danych:

  • rodowodowo: YO HACHIKO Miveko (HERA Miveko x Brave Clyde ISDS 299850)
  • urodzony 12.01.2012
  • Hips: HD A , ED 0/0,  CEA/CL/MDR1/TNS free
  • tytuł reproduktora na podstawie rejestracji w United Kingdom Kennel Club (FCI)

Nie planujemy licznego potomstwa po Hachiko. Chcemy aby wykorzystanie go jako reproduktora miało dla nas jakiś sens i cel. Ha nigdy nie będzie krył suk w typie show czy też w kolorze merle. Osobom zainteresowanym Hachim zawsze proponujemy poznanie go na żywo i zapraszamy do nas 🙂

W najbliższym czasie nie przewidujemy kolejnych miotów.

w razie pytań: agnieszkaba88@wp.pl

rodowod

Jakieś 7 lat temu (nie pamiętam dokładnie kiedy to było), podczas pierwszego pasterskiego wyjazdu do Czech poznałam pewnego pasterza i pewną suczkę. Suczka za piękna nie była, określiła bym ją nawet mianem “specyficznej”, ale miała w sobie TO COŚ. Od tamtego czasu kiedy to poznałam Jill – babcię Ha – wiedziałam że chcę takiego psa. I mam – psa moich marzeń i najlepszego przyjaciela.

12662009_723758017766283_3053743604380917008_n

Jaki jest Ha ?

Zawsze mam z tym nie lada problem bo… Ha jest naprawdę złożony.  Z jednej strony jest naprawdę twardym psem na którego można nałożyć ogrom presji, nie boi się nowych wyzwań i świetnie się w nich odnajduje. Kiedy trzeba (jak podczas np. naszych startów na frisbee) przejmuje pałeczkę i pracuje za nas dwoje. Z drugiej z kolei potrafi być emocjonalny – śpi ze mną kiedy źle się czuje, kiedy mój humor jest nie najlepszy i jestem wredna on zaraz to przejmuje… ( if you know what I mean…  😉 ). Przejmuje się również stanem głowy Lilu, a od niedawna i Pią (wystarczy jeden jej pisk a on jest zaraz obok). Uwielbia samemu dochodzić do pewnych wniosków, samemu wymyślać jak rozwiązać dany problem. Nie jest typem psa “joysticka” który bardzo często bezmyślnie wykonuje milion powtórzeń danej komendy. Kiedy przeginam ostentacyjnie potrafi pokazać że PRZECIEŻ on to własnie zrobił, zrobił dobrze i koniec, a następnie wydać z siebie te swoje “buaaah”, uderzyć łapą, popchnąć miskę i odejść rzucając spojrzenie pełne pogardy w stylu “ja to rozumiem, jeśli ty tego nie rozumiesz to twój problem, nie traktuj mnie jak idioty”. Wystarczy natomiast rzucić po cichutku zwykłe “Haś…” i zaproponować coś innego, a momentalnie jest przy mnie i znowu daje z siebie wszystko.

Potrafi być charakterny i nie należy do piesków typu “ciapowaty, pacyfistyczny Pan Wszystko Mi Jedno” (może być też i Pani 😉 ). Nie zawsze dogaduje się z innymi samcami, jedne szanuje, drugie olewa, innych nienawidzi a jeszcze inne uwielbia – mowa tu oczywiście o psich jajecznicach. Jakoś nie specjalnie mi to przeszkadza, w końcu ja również nie wszystkich lubię i toleruję. Patrząc na to ile razy był pogryziony w pierwszym roku swojego życia uważam że całkiem dobrze się ogarnął. Jednym z jego najlepszych psich przyjaciół (jednym i jedynym przed którym wielki Ha robi glizdę!) jest jajeczny samiec amstaffa, jego równolatek – Aaron.

W domu bezproblemowy, nie łazi za człowiekiem i nie domaga się wiecznej uwagi. Potrafi przespać cały dzień, a nawet tydzień. Podczas zabawy nagrodzić go można dosłownie wszystkim – dobrym słowem, zabawką, smakołykiem czy też zwykłym papierkiem. W dużym mieście radzi sobie równie świetnie jak w lesie. Nigdy nie interesowały go samochody, rowery czy inne poruszające się przedmioty.

Pies jest odzwierciedleniem tego kto go wychował – tak mi się jakiś czas temu zasłyszało i chyba rzeczywiście coś w tym jest. W skrócie – Ha jest specyficzny i albo go ktoś bardzo nie lubi, albo uwielbia 😉 Ja uwielbiam psy “jakieś”, z charakterem, czasami pokręcone, nie łatwe ale JAKIEŚ i wydaje mi się że Ha jest bardzo “JAKIŚ”.

Jeżeli chodzi o budowę – jest psem sporym, ale raczej nie ciężkim. Właściwie to 58cm (w zależności od mierzącego 57-59cm) i 22kg najprawdziwszych i ciągle wzbudzających mój zachwyt mięśni. Jest bardzo atletycznym psem, zwinnym, zwrotnym i szybkim o typowej workingowej sylwetce.

DSC_0363.jpg

 

Potomstwo:

born 30.11.2015 – YO HACHIKO Miveko x LYNN ISDS 302534

NNL N’ENTER THE NINJA – Ninja, Węgry – ratownictwo, agility

NNL N’BEAT BOY – Maitai, Francja – frisbee, agility

NNL N’DJ HI-TEK – Oku, Finlandia – agility, obedience

NNL N’YO LANDI –  PiaMia, Polska (mieszka z Ha) – pasterstwo, frisbee

NNL N’MOON LOVE + Lynnka, Polska – flyball

 

od lewej: Lynnka, Oku, Maitai, Ninja, PiaMia

774761_1016340281761217_5827811014810128265_o

born 25.03.2016 – YO HACHIKO Miveko x Misty Highland TESSA

MISTY HIGHLAND ELIS – Elis, Polska –  agility

MISTY HIGHLAND ELF  – Masai, Polska – agility

MISTY HIGHLAND EARL – Taco, Polska – agility

MISTY HIGHLAND EL SOL –  Sol, Polska – agility

MISTY HIGHLAND EFFIE -Garda, Polska – agility, frisbee

 

 

 

 

Advertisements